"ZÁPADNÁ" CIVILIZÁCIA KONČÍ...

Autor: Martin Andruscak | 28.11.2013 o 10:22 | (upravené 29.11.2013 o 20:20) Karma článku: 4,19 | Prečítané:  681x

Sedím doma pred monitorom a "listujem"... Skúste si tipnúť aké množstvo (pocitovo, nie objektívne, lebo to sa mi to nechce rátať) v percetách som videl, čítal článkov o niečom zlom, deštriktívnom, nemúdrom, chybnom! Médiá sú plné, plné správ o tom, čo sa vo svete deje. Bez ohľadu na to, či píšu objektívne alebo nie, či sú pravdivé alebo zmanipulované informácie, sú plné toho, čo vo svete objektívne je. Tým myslím aj toho, čo sa nedá vidieť, ale je tu. V mysliach ľudí, v ich srdciach a samozrejme v ich ústach a konaní. Aktuálne čítam o Ukrajine a jej obrovskom vplyve na geopolitickú situáciu v EuroAzijskom regióne. Som vďačný za múdrych ľudí, ktorí mne ako laikovi vnášajú do tohto klbka chaosu trocha svetla, napr. pán Chelemendik. Čítam o BBSK a jeho novom "županovi z KAUFLANDU" (z reklamného billboadru).  Informačný ping-pong všetkých (ne)zainteresovaných. V pozadí toho všetkého sledujem ako sa úspešne darí zavádzať rôzne "reformy" EU alebo slovenských "múdrych" politikov a LGBTI lobby, či juvenílne aktivity... Už Komenský (ktorého Labirint sveta a raj srdca držím v ruke) si uvedomoval, ako to v našom svete funguje.

V mojej snahe porozumieť týmto zmenám a procesu, ktorý sa okolo mňa deje, či sa mi to páči alebo nie som zabrúsil mysľou do dávnej minulosti. Dal som si otázku, čo bolo príčinou zániku Aztéckej civilizácie alebo inej, Babilonskej či Rímskej. Na niektoré aspekty tohto negatívneho procesu vieme dať celkom slušnú a objektívnu odpoveď, niekde len slepo hľadáme nejaký záchytný bod, ako keby sme boli v miestnosti bez svetla. Ale zdá sa mi, že len veľmi málo z toho, čo má moderná archeológia, história pripravené ako odpoveď, ma skutočne chytá za srdce. Ako keby to všetko, čo vieme objektívne popísať (špička ľadovca) je len dôsledok príčiny  "pod hladinou," ktorú nie sme schopní alebo ochotní vidieť. Ešte mi tam chýbajú nejaké kľúčové kúsky z puzzle. Kde a čo je tá skutočná príčina, ten "bozón"? Paradoxne sa mi zdá sa, že je tu, stretávame sa s ňou, míňame ju, máva nám a nevieme ju rozoznať, spoznať, akokeby sme mali závoj na očiach, nejaký "optický" fiter. Ako tisíckrát spomínaný príbeh o vzťahu muža a ženy, ktorí niekde v kaviarni medzi sebou zdieľali svoj zápas za hľadanie partnera na celý život a nevidia, že oni sú pre seba stvorení. Majú medzi sebou taký intímny vzťah, že sú schopní otvoriť svoje srdcia jeden druhému, a predsa sa nakoniec rozíjdu s pocitom nenaplnenej lásky a túžby po hĺbke. Nezdá sa vám to známe? Sme tu a žijeme život, ktorý akokeby bol len prežívaním v tme. V podstate sme si zvykli. Nevieme to popísať (presne ako v Metrixe), ale niekde v hĺbke to cítime, že niečo nie je v poriadku.

Paradoxne práve po návrate z Holandska z krajiny, ktorá svojimi zákonmi jasne deklaruje "slobodu" prejavu, kde sme s manželkou boli na jednej kresťanskej konferencii som si uvedomil, že aj väčšina ľudí, ktorí si hovoria kresťania, žije v tme bez svetla, bez zvukov. Volá sa to duchovná slepota. Máme oči a nevidíme, máme uši ale nepočujeme, máme rozum a neuvedomujeme si, čo je v živote to podstatné, to "pravé - orechové." Som presvedčený, že v každej civilizácii išlo a ide o to isté. Vidieť, počuť a rozoznať, čo je v živote človeka, rodiny a spoločnosti to podstatné. Zistil som, že na tejto zemi nemá esenciu večna nič, iba jedna entita: VZŤAH. Vzťah so sebou, s najbližšími, s druhými, so spoločnosťou, ...s Bohom - stvoriteľom. Nepožívam zámerne predložku "k", pretože vzťah je vo svojej podstate vzájomná interakcia, a nie len jednosmerná aktivita. Väčšina ľudí to presne tak aj má zoradené vo svojom rebríčku hodnôt. Som však presvedčený, že paradoxne práve ten posledný vzťah má na naše ostané vzťahy ten najväčší vplyv a tým najlepším sôsobom, aký poznám a aký som zažil.

Jedine kvalitný a hlboký vzťah s Bohom-stvoriteľom dokáže zmeniť vzťah najprv so sebou, potom s najbližšími, s druhými, so spoločnosťou... Toto je liek na našu slepotu, huchotu, neschopnosť rozoznať dobré od zlého. Uschopňuje vidieť, koho mám voliť, rozoznať kde je hranica medzi primeraným trestom a násilím dieťaťa, či povoliť homosexuálnym párom adoptovať si deti, či podporovať neviazaný sex a následne aj "slobodu" matky ísť na potrat, či odstúpiť z postu premiéra, či biskupa, ak štát a ľudí vediem do bankrotu ekonomického, morálneho či duchovného...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Plavčan vo štvrtok skončí, Danko si dal čas na premýšľanie

Predseda SNS hovorí o potrebe obnoviť dôveru v koalícii.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?